• Geoffrey Kipkorir Kirui wins the men's marathon athletics event at the 2017 IAAF World Championships London 2017

THE SCRAMBLE BEGINS

July 28, 2015

The Scramble for slots in the National Teams to the 15th IAAF World Championships in Beijing and 11th All Africa Games in Brazzaville would likely be a tall order for some probable athletes when the trial shape up at the Safaricom Stadium, Kasarani, on Friday 31st July and Saturday 1st August 2015.

Characteristic with the Kenyan traditions of the national trials, dreams will be shuttered while others realized when friends-turn foes as they out-run each other as they mishmash to represent the country in the August and September competitions.

With new initiates stretching their running dreams beyond the Kenyan border and raring to cut a notch in different events, the trials will provide the anti-climax of the world championship closely home.

Keenly awaited is the clash in the men’s 10,00metres where World cross-country champion Geoffrey Kipsang Kamworor, national champion Bedan Karoki and world silver medalist Isaiah Koech Kiplagat offers the smack down.

Kamworor, also the World half-marathon king, has vowed to dethroned aging-out Mo Farah after the Briton clinched a double title during the last championship in Moscow in 2013 and asserted his authority in the event.

Apart from the three angling for positions in the 25 -lap race, the presence of national champion Vincent Yator, Paul Tanui and Stephen Arita will complicate the matrix and it is difficult to discern the favorite candidates.

However, the outcome of the cross-country selection could be replaye where Karoki is to face Kamworor head-on after the latter turned tables on him during world championship in Guiyang, China, this year.

“I am feeling great after intensifying my training in Nyahururu. My first goal is to qualify during the trial, and then plan how to run during the world Championships. I am not worried of my Kenyan opponents. Our target should Farah (Mo). We must watch him,” said the jumpy Japan-based Karoki after drilling exercises at Nyahururu stadium on Friday.

Besides Karoki, Kamworor, Kiplagat, Tanui and Arita the 10,000metres race enclave will also feature a cadre of fence-sitters including Lewis Nyariki, Ole Tipitip, Josphat Bett, Emmanuel Ng’utuny and the so called dark horses who are likely to pull a surprise on the established order.

The mock up in the 5,000metres cannot be gainsaid. Although Kamworor and Kiplagat used the shorter event to warm up to the trials, the race is open to all those who have attained the mandatory World Championship Standards.

They include Olympic medalist Edwin Soi, World Champion Bronze winner Thomas Longosiwa, Emmanuel Kipsang, James Bett and former World junior 10,000metres champion Mangata Ndiwa.

In women where qualifiers are limited, National champion Joyce Chepkurui, Jackline Chepng’eno, Gladys Chesire, Beatrice Mutai and Veronica Nyarwai will have to stretch their trained legs in the 10,000metres while 5,000metres defending champion Mercy Cherono will be hard pressed to tame fast-rising Janet Khisa, Margaret Chelimo, come-back Pauline Korkwang and Stacy Ndiwa for championships tickets.

The trials, which will wind up with selections of Team Kenya to the 15th International Association of Athletics Federations global championships in China and the 11th All Africa Games in Congo in late August and early September respectively.

Kenya last won the 10,000metres men’s title in the World championships in 2001 through Charles Kamathi and the first ever in the history of the World Championships in women in 1997 under then Form 4 Student Sally Barsosio.

ORDER OF EVENTS

DAY ONE – FRIDAY 31ST JULY, 2015
TIME EVENT GENDER STATUS
08.30 Hrs Officials Assemble
0930 Hrs 20Km Walk Men/Women Final

12.00 Hrs Officials Assemble
13.00 Hrs 10000m Women Final
13.00 Hrs High Jump Men Final
13.40 Hrs 100m H Women Final
13.40 Hrs Triple Jump Men Final
13.50 Hrs 100m Women Final
14.00 Hrs 100m Men Final
14.10 Hrs 800m Men Semi-Final 1
14.20 Hrs 800m Men Semi-Final 2

DAY TWO – SATURDAY 1ST AUGUST, 2015
TIME EVENT GENDER STATUS
09.30 Hrs Officials Assemble.
10.00 Hrs 400m H Men Final
10.10 Hrs 10000m Men Final
10.45 Hrs 200m Women Final
10.55 Hrs 200m Men Final
11.50 Hrs Invited Guests Seated
12.15Hrs Arrival of Guest of Honour
National Anthem
12.20 Hrs 5000m Women Final
12.40 Hrs 5000m Men Final
13.05 Hrs 1500m Women Final
13.15 Hrs 1500m Men Final
13.15 Hrs Javelin Men Final
13.25 Hrs 400m Women Final
13.35 Hrs 400m Men Final
13.45 Hrs 3000m S/C Women Final
14.00 Hrs 3000m S/C Men Final
14.15 Hrs 800m Women Final
14.25 Hrs 800m Men Final
14.45 Hrs Naming of the Team Kenya.
The Venue is Kasarani

Start List

    
DAY ONE - FRIDAY 31ST JULY 2015
20KM WALK WOMEN FINAL
BIBATHLETETIME
0001GRACE WANJIRU
0002GRACE THOITI
0003JUDITH CHEROP
0004RUTH WANGUI
0005SUSAN CHEPNGETICH
0006MILKA WANJA
0007MARGARET MAINA
20KM WALK MEN FINAL
BIBATHLETETIME
0008DAVID KIMUTAI
0009SAMUEL KERERI GATHIMBA
0010SYLVANUS WEKESA
0011PETER THEURI
0012ERICK SHIKUKU
0013SIMON WACHIRA
0014JOSEPH GITAU
0015SAMUEL KIBET
0016JOSEPHAT KIMAIYO
0017SIMON MISANGU
0018JOHN LENAMAO
0019JOSEPHAT KIPRONO
10000M WOMEN FINAL (QWC 32:00.00/AAG 35:20.00)
BIBATHLETETIME
0020VIVIAN CHERUIYOT JEPKEMOI
0021GRACE MBUTHYE KIMANZI
0022JOYCE CHEPKURUI
0023JACKLINE CHEPNGENO
0024GLADYS CHESIR
0025BEATRICE MUTAI
0026LUCY CHERUIYOT
0027GLADYS CHERONO
0028REBECCA CHESIRE
0029VERONICA NYARWAI
0030EMILY CHEBET MUGE
0031LINET MASAI
0032MARGARETCHELIMO KIKEMOI
0033SALLY JEPKOSGEI KIPYEGO
0034BETSY SAINA
0035SELLY CHEPYEGO KAPTICH
0036DORICAH OBARE KERUBO
0037FLORENCE JEBET KIPLAGAT
0038AGNES TIROP
HIGH JUMP MEN FINAL (QWC 2.28/AAG 2.12)
BIBATHLETEHEIGHT
0039MATHEW SAWE
0040NICANOR CHERUIYOT
0041AMOS KIPSAINA
0042SAMMY KOECH
0043SAMUEL MACHARIA
0044STEPHEN KIPRONO SAWE
100M HURDLES WOMEN FINAL (QWC 13.00/ AAG OPEN)
LANEBIBATHLETETIME
10045VERONICAH CHEBET
20046GEORGINA MBINYA
30047CAROLINE WAIGANJO
40048PRISCILA TABUNDA
50049FLORENCE WASIKE
TRIPLE JUMP MEN FINAL (QWC 16.90/AAG 16.00)
BIBATHLETEDIST
0050ELIJAH KIMITEI
0051KIPLAGAT RUTO
0052ISAAC KIRWA
0053JOCKTHAN KIYEGON
0054GEOFFREY LEITICH
0055TERA LAGAT
100M WOMEN FINAL (QWC 11.33/AAG 11.7/11.94)
LANEBIBATHLETETIME
10061SAFINA MUKOSWA
20059ELIZABETH NEKESA
30058MONICAH ZAPHANIA
40057FRESHA MWANGI
50056EUNICE KADOGO
60060MILLICENT NDORO
70062DIANA KHAEMBA
80063MARY TANUI
100M MEN (FINALS) (QWC10.16/AAG10.44)
LANEBIBATHLETETIME
40064MIKE MOKAMBA
30065MARK OTIENO
60066BRIAN GATURA
50067EMMANUEL LENTUKUNYE
20068TONY CHIRCHIR
10069SIMON KIMARU
70070PHILIP NGWONO
80071GILBERT OTIENO
800M MEN SEMIFINAL 1 (QWC 1:46.00/AAG 1:47.30)
LANEBIBATHLETETIME
10072BERNARD KIPYEGON
1(2)0073JONATHAN KITILIT KIPROTICH
20074PATRICK KIPROTICH RONOH
30075JOB KINYOR KOECH
40076ROBERT KIPTOO BIWOTT
50077EDWIN KIPLAGAT MELLY
60078SAMMY KIRONGO KIBET
70079EDWARD KIBET KEMBOI
80080NICHOLAS KIPLAGAT KIPKOECH
800M MEN SEMIFINAL 2 (QWC 1:46.00/AAG 1:47.30)
LANEBIBATHLETETIME
10081MUTAI, JEREMIAH KIPKORIR
20082JACKSON KIVUVA MUMBWA
30083DAVID RUDISHA
40084ALFRED KIPKETER
50085FERGUSON CHERUIYOT ROTICH
60086KIPYEGON BETT
70087TIMOTHY KITUM
80088BONIFACE MUTISYA
8(2)0089FREDERICK KORIR
DAY TWO - SATRURDAY 1ST AUGUST 2015
400M H MEN FINALS (AAG50.94/WC49.50)
LANEBIBATHLETETIME
10090VINCENT KOSKEI
20091WILLY MBEVI
30092NICHOLAS BETT
40093WESONGA VALENTINE
50094HARON KOECH
60095BONIFACE MUCHERU
70096KIPRONO KOSKEI
80097GEOFFREY KIPKOECH
10000M MEN (QWC27.45.00/AAG 28:38.00) (FINALS)
BIBATHLETETIME
0098PAUL KIPNGETICH TANUI
0099GEOFREY KIPSANG KAMWOROR
0100GEOFFREY KIRUI KIPKORIR
0101EMMANUEL BETT KIPKEMEI
0102TITUS MBISHEI KIPJUMBA
0103JOSPHAT BETT KIPKOECH
0104BEDAN KAROKI
0105STEPHEN SAMBU
0106LEONARD BARSOTON
0101EMMANUEL BETT KIPKEMEI
0108JAMES MWANGI
0169WILLIAM SITONIK
0110EDWARD WAWERU
0111JEREMIAH THUKU KAREMI
0112KENETH KIPROP KIPKEMOI
0113BERNARD KIMANI
0114SHADRACK KIPCHIRCHIR
0115PATRICK MUENDO MWAKA
0116JOSEPH KIMANTHI
0117PAUL KURIA MUTERO
0118KENNEDY KITHUKA
200M WOMEN FINALS (QWC 23.20/AAG 24.0 / 24.24)
LANEBIBATHLETETIME
10119HELLEN SYOMBUA
20120LYDIA KARANI
30056EUNICE KADOGO
40122MAURINE THOMAS
50123JOYCE ZAKARI
60060MILLICENT NDORO
70061SAFINA MUKOSWA
80126ROSE CHERONO
90127ETHEL AJANGA CHEPKOECH
200M MEN (FINALS) (QWC2050/AAG21.24)
LANEBIBATHLETETIME
10128MWAI PETER
20129BONIFACE KHAGAI
30064MIKE MOKAMBA
40131NKANATA CARVIN
50132PIUS MUYA
60133COLLINS OMAE
70134ELISHA KIBICHII
80135STENLEY KIETI
90068TONY CHIRCHIR
5000M WOMEN FINAL (QWC 15:20.00/AAG 16:18 .00)
#BIBATHLETETIME
0137FAITH CHEPNGETICH KIPYEGON
0138MERCY CHERONO
0139VIOLA JELAGAT KIBIWOTT
0140IRENE CHEPTAI, CHEBET
0141IRENE JELAGAT
0142MAGDALENE MASAI,
0143VALENTINE MATEIKO
0032MARGARET CHELIMO KIPKEMBOI
0145ALICE APOROT
0146NANCY NZISA
0147ROSELINDA JEPKETER
0148JANET KHISA
0149WINFRED MOSETI
0150MARY WANGUI
0151MARY NJOKI
0152JANET MASAI
0153JOYLINE KOIMA
0154ROSEMARY MONICA WANJIKU
0155PAULINE CHEMNING KORIKWANG
5000M MEN (QWC13:23.00/AAG13:30.00)(FINALS)
#BIBATHLETETIME
0156THOMAS LONGOSIWA
0157KOECH, ISIAH KIPLANGAT
0158EDWIN SOI CHERUIYOT
0159HIRAM NGATIA
0160MOSES KOECH
0161LAWI LALANG
0106LEONARD BARSOTON
0163EMMANUEL KIPSANG
0164VICTOR KIMUTAI CHUMO
0165CALEB MWANGANGI NDIKU
0166MOSES MUKONO
0167PAUL KAMAYSI
0168ALFRED NGENO
0169WILLIAM MALEL SITONIK
0170FREDRICK KIPKOSGEI KIPTOO
0171AMBROSE KIPTOO BORE
1500M WOMEN (QWC 4:06.50/AAG 4.21 .00)
#BIBATHLETETIME
0173KIPYEGON, FAITH CHEPNGETIC
0138MERCY CHERONO
0139VIOLA JELAGAT KIBIWOTT
0176NANCY CHEPKWEMOI
0177VIOLA CHEPTOO LAGAT
0178CAROLINE CHEPKEMOI
0179ANN KARINDI MWANGI
0141IRENE JELAGAT
0181SELLAH JEPLETING BUSIENEI
0182JUDY KIYENG
0183PERIL NENGAPI
0184JANETH CHEPNGETICH
0185IVENE CHEPKEMOI
0186WINFRED MBITHE
0187BETTY NJERI
0188NELLY CHEBET
1500M MEN (QWC3:36.20/AAG3:39.00)
#BIBATHLETETIME
0189ASBEL KIPROP
0190ELIJAH MANANGOI MOTONEI
0076ROBERT KIBIWOTT
0192SILAS KIPLANGAT
0193COLLINS CHEBOI
0194RONALD KWEMOI
0195MAGUT JAMES KIPLAGAT
0196HILLARY KIPKORIR MAIYO
0197TIMOTHY CHERUIYOT
0198ANTHONY KIPTOO
0199HILLARY CHERUIYOT NGETICH
0200ENOCH OMWAMBA
0201ELIJAH KIPTOO KIPCHIRCHIR
0262GILBERT KWEMOI
JAVELIN MEN FINAL(QWC 82.00/AAG69.00)
#BIBATHLETEDISTANCE
0202JULIUS YEGO
0203ALEX KIPROTICH
0204MICHAEL RONO
0205SAMMY KESKENY
0206NELSON YEGON
0207FRED KOGO
400M WOMEN (QWC 52.00/AAG 54.6 / 54.74)
LANEBIBATHLETETIME
10208VERONICAH MUTUA
20209CATHERINE NANDI
30210MAURENE JELAGAT
40211JOYCE SAKARI
50212JECINTA SHIKANDA
60213EMILY CHEROTICH
70122MAURINE THOMAS
80215DAISY KOMEN
400M MEN FINAL (QWC45.50/AAG46.64)
LANEBIBATHLETETIME
10216NEWTON RONO
20217VINICENT MUMO
30218BONIFACE MWERESA
40219RAYMOND BETT
50220ALPHAS KISHOYAN
60221ALEX SAMPAO
70222JOSEPH POGISHO
80223MOSES KERTICH
3000M SC WOMEN FINAL (QWC 9:44.00/AAG open)
#BIBATHLETETIME
0224HYVIN KIYENG JEPKEMOI
0225NYAMBURA, VIRGINIA
0226PURITY CHEROTICH KIRUI
0227LIDYA CHEPKURUI
0142MAGDALENE MASAI
0229CAROLINE CHEPKURUI TUIGONG
0230DAISY JEPKEMEI
0231EUNICE JEPKORIR KERTICH
0232ROSEFLINE CHEPNGETICH
0233ANN GATHONI
0234JOAN CHEPKEMOI
0235STELLA RUTO
0236MERCY NJOROGE
3000M SC MEN (QWC8:28.00/AAG8:36.00)(FINALS)
#BIBATHLETETIME
0237EZEKIEL KEMBOI
0238BIRECH, JAIRUS KIPCHOGE
0239KIPRUTO, CONSESLUS
0240BRIMIN KIPRUTO KIPROP
0241PAUL KIPSEILE KOECH
0242JONATHAN NDIKU
0243CLEMENT KIMUTAI KEMBOI
0244YEGO, HILLARY KIPSANG
0245BERNARD MBUGUA NGANGA
0246LAWRENCE KEMBOI KIPSANG
0247BETT, NICHOLAS KIPTANUI
0248MUTAI, ABEL KIPROP
0249BARNABAS KIPYEGO
0250ABRAHAM KIBIWOTT
800M WOMEN FINAL (QWC 2:01.00/AAG 2.06 .00)
LANEBIBATHLETETIME
10251WINNE CHEBET
1(2)0252AGNES MULEE
20253FRIDAH MWIKALI
30254JANETH JEPKOSGEI
40255EUNICE SUM
50256ANNET MWANZI LUNYI
60177VIOLA CHEPTOO LAGAT
70258SYLVIA CHESEBE
7(2)0259NELLY KORIR
80260JARINTAER MAWIA
8(2)0261SHEILA CHEPKURUI
800M MEN FINAL (QWC 1:46.00/AAG 1:47.30)
LANEBIBATHLETETIME
1
2
3
4
5
6
7
8

 

Athletics Kenya

Media & Communications

( PRO’s Office)

OUR SPONSORS: