TEAM KENYA AFRICA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS 2020

February 15, 2021

The reigning world champions Hellen Obiri and Timothy Cheruiyot will lead Kenya’s team to the Africa Cross Country Championship slated for March 7 in Lome, Togo.

At the last continental edition held in Algeria in 2018, The country triumphed with Alfred Barkach and Celiphine Chepsol bagging gold medals in the men and women senior 10km races respectively but the event was postponed in the 2020 owing to the global COVID-19 pandemic.  

Obiri and Cheruiyot will compete in the Mixed Relays alongside Jarinter Mawia , Abel Kipsang,  Lydia Jeruto and Newton Kipkirui.

The women’s Senior 10km team will be headlined by World Marathon champion Ruth Chepng’etich, 2015 Steeplechase World Champion Hyvin Kiyeng, Sheila Chelangat, Daisy Cherotich, Ruth, Agnes Chebet and Everlyne Chichir.

In the Senior men’s 10km team, it will be led by World Half Marathon record holder, Kandie Kibiwott who will be joined by the newly minted national champion Rogers Kwemoi, Edwin Bett, Daniel Mateiko, Nicholas Kimeli and Phenus Kipleting.

 

The selected team will pitch camp at Kigari Teachers Training College in Embu.  

 

Team

Senior men’s 10km: Rogers Kwemoi (Central Rift), Kibiwott Kandie (KDF), Edwin Bett (South Rift), Nicholas Kimeli (Central Rift), Phenus Kipleting (Individual), Daniel Mateiko (individual)

Senior women’s 10km: Sheila Chelangat (Police), Daisy Cherotich (Central Rift), Ruth Chepngétich(Nairobi), Agnes Chebet (Central Rift), Everlyne Chichir (Nyanza North), Hyvin Kiyeng (Police)

Women’s Under-20 6km: Purity Chepkirui (South Rift), Jackline Jepkoech (Central Rift), Feliciana Kanda (North Rift), Grace Loibach (Western), Esther Wambiu (Central), Zena Jeptoo (Central Rift)

Boys’ Under-18 6km: Ismael Kirui (Central Rift), Lobeki Erigon (Central), Charles Rotich (North Rift), Matthew Kipkoech (South Rift), Dennis Kipkirui (Nairobi), Timothy Kiptoo (Western)

Girls’ Under-18 5km: -Mercy Chepkemoi (South Rift), Marion Jepngétich (Central Rift), Jane Ghati (Nyanza South), Iscar Chelangat (South Rift), Judy Kemunto (South Rift), Sheila Chepkirui (South Rift)

Mixed Relay: Hellen Obiri, Abel Kipsang, Timothy Cheruiyot, Jarinter Mawia, Lydia Jeruto, Newton Kipkirui.

Officials:

Answath Maragara (Team manager), James Ole Seuri (assistant team manager), Ruth Keter (Chaperone), Georgina Nyambura (assistant chaperone), Francis Kamau (MFae) head coach, Patrick Ivuti (assistant head coach), Isaac Kirwa (Assistant head coach)

 

 

Athletics Kenya 

Media & Communications

OUR SPONSORS/PARTNERS: